19 lutego 2019

Inauguracja VI edycji Kampanii Edukacyjnej „Przyhamuj Życie przed Tobą”.

15 lutego 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 16 w Kędzierzynie-Koźlu zainaugurowano VI edycję Kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed Tobą”. Po kilku edycjach realizowanych w poprzednich latach w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych w bieżącym roku szkolnym została ona skierowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa opolskiego. Głównym celem akcji jest uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym pieszych i kierujących rowerami lub motorowerami oraz uwrażliwienie na sytuacje kryzysowe występujące w ruchu drogowym.

Na zaproszenie dyrektora PSP nr 16 w Kędzierzynie- Koźlu Pani Magdaleny Szyndzielorz do szkoły przybyli Opolski Wicekurator Oświaty Pan Artur Zapała, Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu Pani Joanna Wnuk oraz przedstawiciele partnerów programu, którymi są: Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Polski Związek Motorowy w Opolu oraz Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W części teoretycznej prelekcje dla zgromadzonych uczniów szkoły wygłosili:

  1. Maciej Milewski podinspektor wydziału ruchu drogowego KWP w Opolu – Bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym – pieszy i rowerzysta.
  2. Wojciech Kluk prezes Automobilklubu kędzierzyńsko-kozielskiego – Złote zasady FIA.
  3. Dominik Grabowski – egzaminator WORD Opole – Uprawnienia w ruchu drogowym. Kategoria AM.

W drugiej części spotkania uczestnicy podzieleni na trzy grupy uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Marcin Kurowski i Grzegorz Janik – ratownicy medyczni  Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji KWP w Opolu udzielali praktycznych wskazówek dotyczących udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych. Kolejna grupa sprawdzała swój refleks na symulatorze czasu reakcji, a w mobilnej sali komputerowej  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu przystosowanej do przeprowadzania egzaminów teoretycznych w terenie uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą ruchu drogowego rozwiązując przykładowy test na prawo jazdy kategorii AM. Dodatkowo młodzież mogła się zapoznać z motorowerami wykorzystywanymi na egzaminie praktycznym na kartę motorowerową.