8 stycznia 2020

Program KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele,

Przybliżamy Państwu, realizowany od  2008 roku, społeczny Program KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, upamiętniający Ofiary Zbrodni Katyńskiej, objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Celem Programu jest uczczenie pamięci Bohaterów, a zarazem przybliżenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI.

Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Charkowie, Bykowni lub Twerze według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko.

Uczestnicy programu zobowiązują się do opieki nad Dębem oraz upamiętnienia na terenie placówki Bohatera – ofiarę zbrodni.

Niezbędnym elementem działań jest opracowanie możliwie pełniej dokumentacji życia i działalności Bohatera z wykorzystaniem fotografii oraz, jeśli to możliwe,  nagraniem rozmowy z rodziną zamordowanego.

Szczegóły, jak uczcić Bohatera.

W Programie uczestniczy już ponad 3.000 instytucji z Polski i spoza jej granic, w tym: szkoły, ośrodki wychowawcze, placówki opiekuńcze i edukacyjne, komendy policji i placówki straży granicznej, starostwa powiatowe i urzędy gmin, drużyny harcerskie, media lokalne i ogólnopolskie, itd.