3 czerwca 2019

„Żegluga to nie szkoła, to styl życia…”

31 maja 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu wraz z nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi wzięli udział w uroczystym otwarciu sezonu nawigacyjnego. W wydarzeniu uczestniczył również Opolski Kurator Oświaty – Michał Siek.

Uroczystość jak co roku odbyła się na kozielskiej przystani Szkwał. W otwarciu sezonu nawigacyjnego na Odrze wzięli udział uczniowie, samorządowcy oraz inni zaproszeni goście. Wśród nich znalazł się absolwent pierwszego rocznika „Żeglugi” – Pan Franciszek Bąkowski, który szkolne mury opuścił w 1954 roku. Bardzo liczną grupę stanowili absolwenci szkoły z roku 1969. W ich imieniu do uczniów i tegorocznych absolwentów „Żeglugi” zwrócił się przewodniczący klasy, która 50 lat temu zakończyła naukę w szkole.

Przedstawiciel absolwentów sprzed pół wieku wręczył dyrektor Agnieszce Kossakowskiej model jachtu S/Y Sanada, którym w 2015 roku wraz z Bolesławem Milerem opłynął dookoła świat, pokonując wody czterech oceanów i dziesięciu mórz.

Dla młodzieży z klas żeglugowych otwarcie sezonu nawigacyjnego oznacza rozpoczęcie praktyk na jeziorach i morzach. Za ringabulinę, sznur umocowany do serca dzwonu, chwycił Kacper Wtykło, tegoroczny absolwent szkoły.

Ostatnim akcentem części oficjalnej uroczystości był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Po nim uczniowie Żeglugi przystąpili do rywalizacji w konkurencjach sportowo-sprawnościowych, wśród których znalazły się m.in. przeciąganie liny, strzelectwo sportowe czy też siatkówka wodna.