19 lipca 2022

Bezpłatne urządzenia pomiarowe do monitorowania jakości powietrza trafią wkrótce do szkół w województwie opolskim

Bardzo miło nam poinformować, że trzydzieści szkół z terenu naszego województwa otrzyma czujniki smogu w ramach akcji ESA dla szkół OSE – „1200 czujników smogu”.

W ramach projektu  „ESA dla OSE”  realizowanego przez NASK Państwowy Instytut Badawczy i KPRM, 1200 szkół z całej Polski, w tym 30 z Opolszczyzny,  otrzyma bezpłatne urządzenia pomiarowe do monitorowania jakości powietrza oraz będzie aktywnie uczestniczyć w projekcie ESA.

Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności.

Zgłoszenia do projektu „ESA dla OSE” przyjmowane były do końca czerwca. Do akcji mogły się zgłosić szkoły z całej Polski, które korzystają z bezpiecznego i bezpłatnego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

Wyniki są dostępne pod adresem: 1200 czujników – Edukacyjna Sieć Antysmogowa  (kliknięcie w link oznacza przejście do zewnętrznej strony internetowej). Kolejny etap to podpisanie umów z placówkami oraz rozpoczęcie instalacji 1200 czujników smogu na budynkach szkół. Na początku nowego roku szkolnego (do 14. 10. 2022 r.) wszystkie nowe placówki, które dołączyły do projektu w ramach akcji „ESA dla OSE”, będą wyposażone w nowy miernik jakości powietrza.

Na nauczycieli czekają szkolenia, a uczniowie w ramach cyfrowej edukacji ekologicznej otrzymają dostęp do e-lekcji na platformie eduESA.

ESA to program cyfrowej edukacji ekologicznej realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.