4 marca 2020

Blisko 900 tys. uczniów wzięło udział w akcji MEN o Żołnierzach Wyklętych

Konkursy wiedzy i prac plastycznych, inscenizacje historyczne, spotkania uczniów ze świadkami historii oraz okolicznościowe gazetki szkolne
– to tylko niektóre z działań zaplanowanych przez szkoły i placówki oświatowe w pierwszym tygodniu marca w ramach akcji „Szkoła Pamięta”.

Na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej odpowiedziało prawie 6 tys. szkół i placówek oświatowych z całej Polski, które włączyły się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W województwie opolskim w akcji wzięło udział 159 placówek, 17576 uczniów i 1690 nauczycieli.
W ostatnich dniach lutego Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało do udziału w akcji „Szkoła Pamięta” i uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez organizację wydarzeń edukacyjnych poświęconych bohaterom podziemia antykomunistycznego.
Do 27 lutego br. szkoły i placówki oświatowe mogły zgłaszać swoje aktywności za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej. Na apel odpowiedziało prawie 6 tys. szkół i placówek oświatowych z całej Polski. W wydarzeniach związanych z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych wzięło udział blisko 900 tys. uczniów i prawie 70 tys. nauczycieli.
– Inicjatywy organizowane z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” pełnią ważną rolę edukacyjną. Przypominają o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie – podkreślił Minister Dariusz Piontkowski, dziękując szkołom za włączenie się w obchody tego święta. – Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wpisują się w akcję „Szkoła pamięta”,
która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Inicjatywa zaangażowania społeczności szkolnej w tegoroczne obchody wyszła również z Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN – dodał szef MEN.
Cieszymy się, że nauczyciele i uczniowie tak licznie odpowiedzieli na udział w akcji MEN. Zachęcamy szkoły do zamieszczania informacji o realizowanych inicjatywach na swoich stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta.
Serdecznie dziękujemy za zgłoszenia!
Polecamy materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Radia:
wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”,
serwis Żołnierze Wyklęci.