22 grudnia 2017

Cyberprzestrzeń młodzieży

Opolski Wicekurator Oświaty – Artur Zapała wziął udział w konferencji metodycznej pod hasłem „Nowe technologie cyfrowe a rozwój edukacyjny i emocjonalny dzieci i młodzieży – szanse  i zagrożenia” ,którego organizatorem było Starostwo Powiatowe oraz Komenda Powiatowa Policji w Prudniku.
Prelegentami powyższej konferencji byli: Leszek Roszczenko i Maciej Szczodrowski, specjaliści z dziedziny profilaktyki uzależnień z Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku, którzy w niezwykle interesujący sposób przekazali wiele cennych wskazówek dotyczących pracy z młodzieżą w celu zapobiegania i przeciwdziałania różnego typu zagrożeniom, związanym z korzystaniem z Internetu. Omówione zostały najnowsze technologie cyfrowe dotyczące świata współczesnych multimediów i gier elektronicznych w kategoriach rozwoju intelektualnego i społecznego młodego człowieka. Jednak  szczególną uwagę zwrócono na problem cyberagresji w kontekście zaburzeń emocjonalnych i edukacyjnych uczniów. Omówiono  też mechanizmy działania sprawcy oraz metody wsparcia ofiar cyberprzemocy uwzględniając aspekty prawne, psychologiczne i wychowawcze związane z ochroną dzieci i młodzieży przed zafałszowaną wirtualną rzeczywistością.

Konferencja odbyła się w dniu 11 grudnia 2017 r.  w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku.