27 października 2020

„DRZEWA DIALOGU” – realizacja projektu polsko – ukraińskiego sfinansowanego ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej

Projekt realizowany był zdalnie przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Janusza Korczaka w Nysie; oraz Kolomyjska Himnasja nr 7 w Kołomyi na Ukrainie.

W dniach od 1 sierpnia do 31 października 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Nysie realizowany jest projekt „Drzewa dialogu”, finansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Partnerem w projekcie jest Kolomyiska Himnazja nomer 7 w Kołomyi (Ukraina), z którą nyska szkoła współpracuje od 5 lat. Celem projektu jest nawiązanie międzykulturowego dialogu i poszerzenie wiedzy uczestników o swoich krajach, ich kulturze, historii, zwyczajach, geografii, symbolach narodowych. Ze względu na sytuację epidemiczną projekt realizowany jest w przestrzeni wirtualnej.

W dniach od 5 do 9 października grupy młodzieży z Nysy i Kołomyi ściśle współpracowały, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami. W ciągu 5 dni w obydwu szkołach powstawały materiały, prezentacje, filmy, quizy, piosenki. Podczas wideokonferencji uczestnicy projektu prezentowali swoje szkoły, miasta i ojczyzny. Omawiano symbole narodowe, tradycje i zwyczaje, atrakcje turystyczne, historię oraz życie codzienne w Polsce i na Ukrainie. Młodzież wspólnie uczyła się tańców narodowych, razem stworzyła pieśń projektową w dwóch językach, ustalała hasła i logo projektu. Dzięki udziałowi w projekcie, uczniowie nawiązali wiele znajomości  oraz twórczo spędzali czas.

Pięcioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie siedzi na ławeczce gimnastycznej i zawiązuje nadmuchane balony w kolorze niebieskim i żółtym. Na podłodze przed uczniami znajdują się nadmuchane balony.

Zdjęcie przedstawia grupę piętnastu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie na tle flagi Polski i Ukrainy. Wszyscy uczniowie są w koszulkach z logo szkoły. Wszyscy uczniowie na zdjęciu są radośni i uśmiechają się. Jeden z chłopców, Maks, trzyma w ręku wielkie i okrągłe logo szkoły.

Na pierwszym planie dwie pary, Kacper z Wiktorią i Daniel z Laurą, w strojach szlacheckich, trzymając się za ręce wykonują taneczny krok poloneza. Za nimi podążają kolejne pary uczniów, wykonując ten sam krok. W tle widać flagę Ukrainy wykonaną przez uczniów z niebieskich i żółtych balonów.

Przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie, Dyrektor szkoły - Maria Wiercigroch, uroczyście sadzi drzewo współpracy, katalpę. W tle widać flagi polsko-ukraińskie oraz baner projektu. Obok banneru stoją uczniowie oraz nauczycielka uczestnicząca w projekcie. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną wszyscy mają na twarzach maseczki.