17 marca 2023

Etap Wojewódzki Konkursu Wiedzy o Języku Polskim

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy Szkół,

Nauczyciele Szkół Podstawowych

i Ponadpodstawowych

województwa opolskiego

 

Zapraszamy do zapoznania się z informacją o miejscu przeprowadzenia poszczególnych części etapu wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim i tematami  przemówień na część oratorską.

23.03.2023 r. godz. 10.30 – część pisemna etapu wojewódzkiego w Sali nr 301 Aula „Błękitna” Collegium Maius, pl. Mikołaja Kopernika 11, 45- 040 Opole.
17.04.2023 r. godz. 10.00 – część oratorska etapu wojewódzkiego, o szczegółach poinformujemy w terminie późniejszym.
Curriculum:
10.30 – rozpoczęcie (słowo wstępu, przywitanie gości)
10.40 – wykład  dr Małgorzaty Burzki Janik
11.00 – dyktando
11.30 – przerwa
11.45-12.45 – etap pisemny
Tematy do etapu oratorskiego konkursu:

 

1.„Rośnie się czytając o piratach i kowbojach, i kosmonautach, i takich, i właśnie gdy jesteś przekonany, że świat jest pełen zdumiewających rzeczy, to ci mówią, że tak naprawdę, to on jest cały z martwych wielorybów i zrąbanych lasów, i nuklearnych odpadów, co będą krążyć przez miliony lat. Do tego nie warto wyrastać, jeśli chcecie wiedzieć, co o tym myślę.” Czy literatura może mieć negatywny wpływ na rozwój człowieka? Wyraź swoje zdanie w kontekście powyższego fragmentu Dobrego Omenu autorstwa Terry’ego Pratchetta i Neila Gaimana.

 

2.,,I dopiero teraz zacząłem też rozumieć, jakie były obowiązki stwórcy względem swego stworzenia, i że najpierw powinienem stworzyć mu warunki do szczęścia, a potem dopiero uskarżać się na jego niegodziwość.” Odnosząc się do słów doktora Frankensteina, zastanów się, jaką rolę pełnią bliscy w życiu dzieci we współczesnym świecie.

 

3.Czy język jest narzędziem niezbędnym do poznania samego siebie? Nawiąż do słów Jacka Dukaja: ,,Poznaje się świat, poznaje język opisu świata, ale nie poznaje się siebie. Większość ludzi – prawie wszyscy, jak sądzę – do śmierci nie nauczy się języka, w którym mogliby siebie opisać.”

 

4.„Nigdy nie jest się zupełnie wolnym, jeśli się kogoś za bardzo podziwia.” pisała Tove Jansson w Opowiadaniach z doliny Muminków. Kiedy podziw dla drugiego człowieka może nas zniewalać?

 

5.,,[Z]anim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.” Czy zgadzasz się z Harperem Lee, że człowiek nie może żyć w zgodzie ze światem, jeśli nie jest wierny sobie? Uzasadnij swoje zdanie.

 

Bibliografia:

1.Gaiman N., Pratchett T., Dobry Omen, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 1997.

2.Shelley M., Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz, Świat Książki, Warszawa 2022.

3.Dukaj J., Lód, Wydawnictwo Literackie, 2007.

4.Jansson T., Opowiadania z doliny Muminków, Egmont Polska, Warszawa 2016.

5.Lee H., Zabić Drozda, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2015.