12 lutego 2021

Harmonogram testów przesiewowych dla nauczycieli przedszkoli i żłobków

Szanowni Państwo, trwa ogólnopolska akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa.Od najbliższego poniedziałku – 15.02.br. testowaniem objęci będą tym razem nauczyciele przedszkoli, w tym pomoce nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach.

Osoby, które chorowały na COVID-19 w okresie ostatnich dwóch miesięcy, tzw. ozdrowieńcy oraz pozostały personel przedszkoli nie będą uczestniczyli w badaniu.

Wynik badania

Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Pozytywny test, co dalej?

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

Poniżej zamieszczamy harmonogram poboru wymazów od zdeklarowanych osób w przedszkolach i żłobkach. Materiał wymazowy pobierany będzie bezpośrednio w przedszkolach i żłobkach, w których osoby zgłosiły chęć udziału w badaniu. Godziny zamieszczone w harmonogramie są orientacyjne – uzależnione od czasu potrzebnego na przemieszczenie się karetki.

HARMONOGRAM badań – PRZEDSZKOLA i ŻŁOBKI (15-19.02.2021 r.)