28 października 2019

Inauguracja VII edycji Kampanii Edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed Tobą”.

24 października 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baborowie zainaugurowano VII edycję kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed Tobą”. W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny została ona skierowana do uczniów szkół podstawowych województwa opolskiego. Głównym celem akcji jest uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym pieszych i kierujących rowerami lub motorowerami oraz uwrażliwienie na sytuacje kryzysowe występujące w ruchu drogowym.

Na zaproszenie dyrektora Zespołu Pani Alicji Szuby do szkoły przybył Opolski Wicekurator Oświaty Pan Artur Zapała, burmistrz Baborowa Pan Tomasz Krupa oraz przedstawiciele partnerów programu, którymi są: Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Polski Związek Motorowy w Opolu oraz Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W części teoretycznej prelekcje dla zgromadzonych uczniów szkoły wygłosili:

Maciej Milewski podinspektor wydziału ruchu drogowego KWP w Opolu – Bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym – pieszy i rowerzysta.

Wojciech Kluk Viceprezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego – Złote zasady FIA. Konkursy BRD.

Dominik Grabowski – egzaminator WORD Opole – Uprawnienia w ruchu drogowym. Kategoria AM.

W drugiej części spotkania uczestnicy podzieleni na trzy grupy uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Michał Śliwa i Grzegorz Janik – ratownicy medyczni  Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji KWP w Opolu udzielali praktycznych wskazówek dotyczących udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych. Kolejna grupa sprawdzała swój refleks na specjalnym urządzeniu, a w mobilnej sali komputerowej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu przystosowanej do przeprowadzania egzaminów teoretycznych w terenie uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą ruchu drogowego rozwiązując przykładowy test na prawo jazdy kategorii AM.