10 maja 2018

„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” – podsumowanie konkursu i olimpiady

W tym roku szkolnym o tytuły laureatów i finalistów rywalizowało w zawodach rejonowych i okręgowych 49 uczniów ze szkół województwa opolskiego. Najlepsi spotkali się w 25.04.2018 r. w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Opolu na uroczystym podsumowaniu konkursu i olimpiady.

Ogólnopolski Konkurs Historyczny i Olimpiada Tematyczna „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji, skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół branżowych i ponadgimnazjalnych, szczególnie zainteresowanych historią wojskowości.

W roku szkolnym 2017/2018 tematyka obejmowała historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w latach 1887 – 1922 z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej oraz sylwetek dowódców.

Opolski Kurator Oświaty – Michał Siek, Opolski Wicekurator Oświaty – Artur Zapała oraz Szef Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu – ppłk Andrzej Maciążek wręczyli wyróżnionym uczniom dyplomy, stosowne nagrody oraz drobne upominki ich opiekunom.

W dniach 7-9 czerwca br. w Warszawie, podczas finałów centralnych, województwo opolskie reprezentować będą:

Olimpiada (szkoły ponadgimnazjalne):

– Patryk Placek, opiekun Marek Koloch.

Konkurs (gimnazja):

– Marcel Isalski , opiekun Liliana Raszka-Niemiec,

– Paweł Kocierz, opiekun Anna Krupa

Konkurs (szkoły podstawowe):

– Filip Telidecki, opiekun Aleksandra Sabat- Maj.

 

Po wręczeniu nagród uczniowie Liceum Ogólnokształcąco nr VIII w Opolu, zaprezentowali uczestnikom okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pt. „O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”.

 

Uroczystość zakończyła się drobnym poczęstunkiem, na który zaprosili wspólnie Opolski Kurator Oświaty i gospodarz imprezy, Dyrektor VIII LO w Opolu – Pani Lucyna Dzikiewicz-Niski.

 

 

Robert Socha

Wojewódzki Koordynator Konkursu i Olimpiady

bty