3 marca 2020

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca odbyły się Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości wziął udział Opolski Wicekurator Oświaty – Artur Zapała.

Po Mszy św. poczty sztandarowe w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia przemaszerowali na plac Wolności przed pomnik Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości z apelem pamięci i salwą honorową.

Z kolei Opolski Kurator Oświaty – Michał Siek upamiętnił Żołnierzy Wyklętych poprzez wzięcie udziału w biegu „Tropem Wilczym” w Grodkowie. To kolejna edycja biegu, którego organizatorem był Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie.

Pierwszy bieg tradycyjnie odbył się o godzinie 12:00. Krótszy dystans wynosił 1963 metry – odległość miała przypomnieć pamięć Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął 21 października 1963 roku. „Lalek” był ostatnim poległym w boju „Żołnierzem Wyklętym” Łącznie w walce z okupantami spędził 24 lata. W czasie II Wojny walczył w szeregach AK. Po krótszym biegu biegacze wystartowali na trasie liczącej 5 km.

Oficjalne uroczystości
Oficjalne uroczystości
Bieg "Tropem Wilczym" w Grodkowie
Bieg "Tropem Wilczym" w Grodkowie
Wręczenie nagród