15 maja 2019

„V Centralny Zlot Klas Mundurowych 2019” – eliminacje wojewódzkie

13 maja 2019 r. w Chrząstowicach Wojewódzki Sztab Wojskowy w Opolu przeprowadził eliminacje do „V Centralnego Zlotu Klas Mundurowych 2019”, którego organizatorem jest Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Każda szkoła wystawiła 9 zawodników, którzy rywalizowali w trzech konkurencjach:

  1. Marszobieg na dystansie do 5 km, a w nim dwa dodatkowe zadania na punktach kontrolnych:

  • ewakuacja rannego na noszach na odległość 100 metrów,

  • przenoszenie skrzyń z amunicją na odległość 30 metrów.

  1. Strzelanie z karabinka sportowego 5,6 mm.

  2. Rzut granatem RG-42.

Nad prawidłowym przebiegiem współzawodnictwa czuwały komisje sędziowskie pod okiem głównego sędziego – Szefa Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego –  ppłk Andrzeja Maciążka.

Po zaciętej, prowadzonej w duchu fair play rywalizacji, wynik okazał się następujący:

I miejsce – Zespół Szkół w Gogolinie,

II miejsce – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.

Puchary wręczył Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu – płk Dariusz Kaminiów.

Zwycięska szkoła – Zespół Szkół w Gogolinie – będzie reprezentować województwo opolskie na „V Centralnym Zlocie Klas Mundurowych”, który odbędzie się na poligonie w Żaganiu.

Do sprawnie zorganizowanych i ciekawie poprowadzonych eliminacji znacząco przyczynił się gospodarz obiektu, na którym zmagali się uczniowie klas wojskowych. Hotel „TENIS” w Chrząstowicach stworzył warunki do przeprowadzenia wszystkich konkurencji oraz poczęstunek.

Profesjonalni instruktorzy zapewnili szkolenie z nauki przetrwania w trudnych warunkach (S.E.R.E.), szkolenie z budowy broni w trakcie którego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi egzemplarzami broni historycznej i współczesnej.

Uczestnicy zawodów przy stoisku promocyjnym, które wystawiła Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu, mieli możliwość pozyskania wiedzy o różnych formach pełnienia służby wojskowej. Przedstawiciel WKU w Opolu kpt. Wojciech Fałat odpowiadał na pytania zainteresowanej młodzieży.

Na opolskie eliminacje przybył przedstawiciel Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej – mjr Jerzy Banasiak.

Kuratorium Oświaty reprezentował Robert Socha – główny specjalista ds. obronnych.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał zespół medyczny z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

Organizator imprezy składa serdeczne podziękowania dla wszystkich osób biorących udział w przedsięwzięciu, zarówno osobom zaangażowanym w przygotowanie zawodów jak i biorącym czynny udział w rywalizacji.