29 maja 2019

XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że 8 uczniów z województwa opolskiego zakwalifikowało się do udziału  XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Zakwalifikowana młodzież w dniach 31 maja i 1 czerwca 2019 r. weźmie udział w obradach w budynku Sejmu.  Wśród nich są uczniowie:

  • Morawiec Kamila i Hoc Antonina – Społeczne Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku,
  • Szczawińska Amelia i Kwiatkowska Anna – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grodkowie,
  • Winnicki Oskar i Szukała Jonasz – Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu,
  • Wiśniewski Kajetan i Wencel Michał – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu.

Sejm Dzieci i Młodzieży  jest to projekt  propagujący od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży, gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka. Sejm DiM składa się, tak jak Sejm RP, z 460 posłów.

Temat tegorocznych obrad to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie musieli  zrealizować projekt w którym, w sposób trwały, upamiętnili losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny.

Serdecznie gratulujemy uczniom oraz ich opiekunom.